Gyógyító művészet
F.Szabó Ákos
előadás-sorozata
"Arra a kérdésre, hogy mikor kezdődjék a gyermek zenei nevelése, azt találtam felelni, hogy legalább kilenc hónappal a születése előtt, mert az anya nemcsak a testét adja gyermekének, a lelkét is magából építi fel." /Kodály Zoltán/
Kodály Zoltán iménti értékes gondolataival köszöntöm nagy-nagy szeretettel kedves olvasóimat.
Hogy Kodály Zoltán honnan tudta azt a nagy titkot, ami a gyermekvárás áldott állapotában lévő édesanyák éreznek a fogantatás időszakában, sejtjük. Ő tudta, hogy a zene, a zenei hangok sokkal többek, mint hangfrekvenciák. Valami csodálatos, szinte már transzcendens, megfoghatatlan élmények, melyek túllépnek a Föld bolygó és a matéria határain, s egy olyan világba vezetik el az embert, amely a maga Univerzális rendezettségével az egész Világegyetemet áthatja.
Pythagorasz, a zene törvényszerűségeit fedezte fel a bolygók mozgásában, pontosabban olyan matematikai összefüggéseket állapított meg, melyek az aranymetszés szabályszerűségét követve az ideális aranysort szimbolizálják, amely megegyezik a Szférák zenéjével. Johannes Kepler is hasonló következtetésekre jutott.
Azt hiszem, a mi földi világunk túlmutat a matérián, s bizony a gyermekáldás misztériuma legalább annyira csodálatos, mint a Csillagos Ég odafenn.
Tehát egy édesanya magában hordozza a Világmindenség üzenetét, hogy milyen áldás is az áldott állapot, s hogy a Magasabbrendű Tudat mily nagy szeretettel bocsátja útjára gyermekét, abban bízva, hogy jobb legyen a Világ.
Egy édesanya és egy édesapa mindketten Szentek, akik lelket segítenek e Földi dimenzióba, hogy betejesítsék a Sors nagy esélyeit és lehetőségeit, mindannyiunk személyiségfejlődésének elősegítésére. Teremtők vagyunk mi mindannyian, s ennek szépséges eredményét, gyermekünket azzal a nagy-nagy szeretettel kell majd útra bocsátanunk, hogy ő is megtalálja helyét e kegyetlenül önző világban.
Jelen korszakunkban megjelentek, ill. egyre inkább olyan gyermekek érkeznek Föld bolygónkra, akik igen komoly és különleges életfeladatot vállalnak fel, leginkább a Vízöntőkori lélekfejlődés előkészítését célul tűzve. Nagy "tanítók" ők, a szülők, a nevelők és majdan a társadalom egésze számára. Az ő nevelésük bizony már sokkal több odafigyelést és kifinomultabb módszereket igényelnek, így a nevelés felelőssége hatványozott. Ún. "indigó" gyerekek ők, bár én inkább szeretem a "csillagszemű" kifejezést, mert leginkább a szemük árulja el ezt a rejtett üzenetet. Természetesen nem kicsinyítem le az összes születendő gyermek létjogosultságát, mert legalább olyan tanítók ők is, csak a gyermekkori szülői tükrözés és a későbbi, felnőttkori életfeladat felvállalásában lehetnek különbségek. De legfőbbképpen a későbbi időszakra vállalnak többet a vízöntökori gyerekek.
A gyermekkori időszak szülői tükröztetése minden gyermek esetében szinte hasonló, a különböző reakcióival, ill. tevékenységeivel a gyermek "neveli" úgymond a szülőket, a nevelőket és környezetét, ami abban nyilvánul meg, hogy milyen formában reagál a környezet a gyermek leginkább spontán viselkedésére. Ugye, a türelem kérdése talán a legkardinálisabb feladat, amit a legnehezebb módon kezelünk mi szülők, nevelők. Szinte mindenki itt bukik el, mert egy helytelen reakció nagyon jól tudjuk mit vált ki gyermekünkből, milyen személyiségjegyeket épít be gyermekünk lélekszerkezetébe.
Témánkkal összefüggésben jegyzem itt meg, hogy egy nemzetközi felmérés alapján vizsgálták azokat a családokat, ahol a szülők valamilyen művészeti ágban hivatásszerűen tevékenykednek, illetve ahol a családtagok csak saját szórakoztatásukra zenélnek, vagy bármely más művészettel foglalkoznak, ott sokkal kiegyensúlyozottabbak és kreatívabbak a gyerekek, mint akik ingerszegény környezetben nevelkednek.
- Továbbszőve e gondolatot, a mai közoktatáson belül az általános zenei képzés koncepcióját is át kellene már lassan értékelni és az ének-zenei oktatást ki kellene egészíteni zenei- és művészetterápiás foglalkozásokkal.
Hogy a zene, ill. a művészet hogyan segíti a lélek fejlődését, induljunk el a kezdetektől.
Ha arra gondolunk, hogy egy magzat már szedercsíra korszakában, s majd később 17 hetes kora körül, bizony erősen érzékeli édesanyja belső rezzenéseit, s a külvilág "zaját", akkor elgondolhatjuk, hogy milyen felelősséggel kell figyelnünk már ebben az időszakban is. Az édesanya szívének dobogása, légzése, saját hangja, vérének megnyugtató áramlása mind-mind biztonságot nyújt a magzat számára. Speciális mikrofon segítségével hangszalagra vették ezt a természetes "szimfóniát", és lejátszották a koraszülötteknek, melynek hatására a picik gyorsabban fejlődtek.
Nagyon fontos, hogy az édesanya már a magzati korszakban ügyeljen gondolataira, érzéseire, egész lelkiségére, hiszen a magzat, mint egy kis szenzor felerősödve érzékel minden belső és külső impulzust. A külső hanghatások kimondottan erősen érzékelhetőek "odabenn", általában 4 méteres körzetben, s nem mindegy, hogy pl. milyen zene szól a környezetben, milyen hanglégkör veszi körül az édesanyát.
A belső gondolatiság és érzület hihetetlenül erősen befolyásolja a magzati kiegyensúlyozottságot. Ha a kismama állandóan bosszankodik, feszültséget generál gondolatai által, netán káros szenvedélyeknek hódol, bizony a magzat mindezeket megéli, átéli, érzékeli. A spontán vetélések legtöbbje adódik ebből a problémából, és bizony a magzat egyszerűen képtelen alkalmazkodni szélsőséges megnyilvánulások hatásaira.
Ha az édesanya pozitív lelkiségnek adja át magát, szép, kellemes zenét hallgat, netán énekel gyermekének, mindez boldogsággal és megnyugvással tölti el a magzatot. A pszichés fejlődésben óriási segítséget jelent e harmonikus légkör, mely a későbbi gyermekfejlődési korszakban segít igazán a szülői nevelésben, s az oktatás minden más területén.
Természetesen azt senki nem várja el egy kismamától, hogy minden pillanatban vidám legyen, hiszen rengeteg negatív külső impulzus avagy bármely rossz közérzet, vagy hangulat befolyásolja pszichikai állapotunkat. Itt inkább általános törekvésről beszélek, hogy igyekezzünk minél több harmóniát kialakítani hétköznapi életünkben.
Nagyon fontos kérdés a szülés pillanata, hiszen annyiféleképpen élik meg az édesanyák e Szent aktust. Mint minden nagy változás, a babát is megviseli a születés, hiszen egy kellemes környezetből szinte kiszakad egy "hűvös", kellemetlenül furcsa világba. Hogy ezt a drasztikus átmenetet harmonikussá tegyük, kipróbálhatunk néhány újszerű, kreatív módszert, pl. a gyertyafényben, kellemes zenei kísérettel történő szülést. De a vajúdási időszakában is alkalmazhatjuk, kipróbálhatjuk, persze amennyiben technikailag és időben mindezeket elő tudjuk készíteni. Az apás szülés egy csoda, bátran ajánlom minden édesapának. Természetesen hatékonysága akkor igazán tökéletes, ha a párkapcsolat harmonikus.
Egy kicsit vizsgáljuk meg mit is jelent a zeneterápia. "A zeneterápia olyan eljárás, mely a zenét, mint eszközt alkalmazza a megelőzés, a személyiségfejlesztés, az önismeret, a korrekció, a gyógyítás és a rehabilitáció területén." /Dr.Konta Ildikó/
Legelőször két utat szeretnék bemutatni. Elsőként megemlítem a művészet megnyilvánulásának dimenzionális, nem földi eredetű megközelítését, s majd az emberi agyszerkezet működési mechanizmusait a zene szemszögéből.
- Az Ember, a Magasabbrendű Tudatosság, avagy vallásos megközelítésben az Isten teremtő Ereje által, mint mentális lény, a lelki evolúció során képessé vált az alkotói tevékenységre. Ebből adódóan szellemi - lelki - testi felépítése az alábbi léttagozódási, dimenzionális formákat ölti fel, illetve a különböző létdimenziókból származó információkat képessé válik analizálni, s a lehetőségekhez mérten - szűkebb formában, de - közvetíteni képes a materializált világba. Ezt nevezzük művészi alkotóképességnek, előadóművészek esetében, pedig autentikus művészi átélésnek és interpretációnak.
ISTENI DIMENZIÓ - Idea
Intuíció szintje - Ihlet
Mentális szint - a mű tartalmi, funkcionális elemei
Asztrál szint - formai, esztétikai hatások
Éteri szint - a művész közvetlen képzeletvilágában
kialakul, megszólal a mű, azaz hologramszerűen
"fotografálódik"
Fizikai szint - a művészeti alkotás manifesztálódik
A művészeti produktum valódi értékké akkor válik, ha minél nagyobb arányú információt tud a Magasabb Dimenziókból áttükrözni. E "beavatottság" mértéke függ a művész morális szubjektumától is. Erős asztrális, ösztönenergiák befolyásoltsága esetén, az optimális arány felborulhat az asztrális erőtér irányába, mely nem kellően érett erkölcsiség esetén a személyiségjegyek átszűrődnek az alkotásba, beszűkítve ez által az Isteni ideák lesugárzását. Itt meg kell jegyezni, hogy nem tartozik ebbe a kategóriába az individuális művészet azon ága, mely a kreativitást fejleszti.
Ugyanakkor terápiás vonatkozásban, annak a műnek lesz nagyobb a gyógyító ereje, melynek ihletettsége a Magasabb dimenzióból származik.
E rövid kitérő után vizsgáljuk meg az emberi agy materiális szerkezetét. A központi idegrendszer, mint közvetítő képes az előbb említett többdimenziós térből érkező információkat átminősíteni, s azt az agy memóriaközpontjába elraktározni.
Tudjuk, hogy az agy két féltekéből áll, melyeket egy ideghálózat köt össze. Azt is ismerjük, hogy a bal félteke a ráció, a gondolkodás, a logikai készségek központja, míg a jobb oldal az ösztönös megérzés, a kreativitás, az érzelmek, a képalkotás és a zenei élmények feldolgozási helye. Míg a bal félteke főleg logikailag elemez, szintetizál, a jobb félteke "muzikálisabb", s így a dallamok felismerésében játszik szerepet. Zenei értelemben a bal félteke inkább a ritmus azonosításának ad helyet.
Az agy muzikalitása fontos szerepet tölt be a féltekék harmonikus fejlődésének és működésének tekintetében, mely fontos tényező a babavárás időszakában is.
Ebből adódóan, ha minél korábban, már a magzati időszakban, sőt az azt megelőző babatervezési fázisban elkezdjük felkészíteni magunkat zenei, művészeti értelemben, bizony meghatározó lehet abban a vonatkozásban is, hogy milyen lelkületű gyermeket vonzunk be, mint szülők. A harmonikus rezonancia törvénye alapján mindenki azt vonzza be, akire úgymond "szüksége" van, azaz a saját és a gyermek személyiségfejlődésének szempontjait figyelembe véve.
Nos, figyeljünk arra, hogy minél korábban tegyük lehetővé gyermekünk számára a zenével való ismerkedést, a hang- és ritmusélményt.
A zenei hangfrekvenciák átjárják egész testünket, sejtjeinket, információt hordoznak, építenek és rombolnak. A méhen belül mozdulattal reagál a magzat az őt ért különböző hanghatásokra, s a 17. hét után már konkrétan érzékeli és feldolgozza, differenciálja és memorizálja az őt ért ingereket.
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a beszéd, az írás kialakulását nagy mértékben befolyásolja a magzati létkorszak, s azok a kismamák, akik sokat énekeltek ebben az időszakban, csökkent a diszlexia, vagy a diszgráfia kialakulásának lehetősége.
Konkrét kísérletek bizonyították, pl. hogy az agyféltekék harmonizálásának egyik lehetséges módja a transzferhatás stimulálása, azaz a jobb agyféltekére ható harmonikus hangfrekvenciák pozitívan hatnak a bal agyfélteke optimális tevékenységére. Konkrét esettel igazolható e ténymegállapítás, mégpedig agyvérzést szenvedett betegek afáziás állapotát zeneterápiás eljárással kezdték kezelni, melynek során a beszédkonstrukció rohamos javulása volt észlelhető, hiszen a zenei hangfrekvenciák elősegítették a beszédhangok reprodukcióját.
Hasonló pozitív eredményt értek el zeneterapeuták kómában lévő betegnél is, ahol a légzés ritmusával szinkronban kellemes, zenei harmóniákat játszottak a betegeknek, melynek hatására spontán reakciókkal, mozdulatokkal, a szív- és légzésritmus változásával reagáltak.
Itt feltétlenül meg kell említeni Szabó Csilla énekművész csodás eredményét. A Heim Pál Gyermekkórházban egy kómában lévő kisfiú ágya mellett Csilla saját gitárkísérettel énekelt egy dalt, melynek hatására a gyermek magához tért, levették a gépekről és pár nap múlva már haza is engedték. Csodálatos eset, pedig az orvosok már teljesen lemondtak a kisfiú felépülési esélyeiről.
Tehát a zene átjárja egész fizikai szervrendszerünket, befolyásolja a szívritmust, a vérnyomást, a légzést, az izmok összehúzódását és ellazulását. A fülünk egyensúlyérző és kialakító szerve nemcsak a fizikai stabilitást felügyeli, hanem a lelki egyensúlyunkat is biztosítani képes. A harmonikus zenei hangfrekvenciák kiegyenlítik az alvászavart, csökkentik a depresszió kialakulását, sőt konkrét testszervi problémákat is képesek gyógyítani és stabilizálni.
Most vizsgáljuk meg, hogy milyen zeneterápiás eljárásokat ismerünk és milyen alkalmazási területei léteznek.
- aktív, improvizációs jellegű terápia
- befogadó, receptív terápia
- hangfrekvencia gyógyászat
Az aktív terápia során a páciensek együtt énekelnek, "muzsikálnak", különböző hangszereket szólaltatnak meg leginkább improvizációs formában, melynek során a belső gátlások, félelmek és fóbiák könnyen vagy nehezen, de feloldhatók, természetesen egy előre kialakított terápiás terv alapján, melyet szakavatott zeneterapeuták dolgoznak ki személyre szabottan.
A befogadó vagy passzív eljárás folyamán a páciensek számára szintén személyekre kidolgozott terv alapján, már megkomponált zenei műveket ajánlanak, s a meghallgatás után az élményeket megbeszélik, értékelik.
Mindkét eljárás történhet egyéni és csoportos formában.
A harmadik megközelítés, a hangfrekvencia gyógyászat viszont leginkább egyéni formában tud hatékony javulást biztosítani. Ennek az az oka, hogy a páciens teljes anatómiai és dimenzionális állapotfelmérése után lehet kialakítani a megfelelő kezelési módot.
A terápia lényege, hogy az emberi test minden egyes belső szerve, és minden egyes molekulája kibocsát egy sajátos rezgést, ill. egy speciális hangfrekvenciát. Amikor a fizikai test egészséges, minden szerv és molekula harmóniában és egységben rezeg.
Minden embernek speciálisan létezik egy valódi, egyedi, ún. etalon rezgéskombinációja, mely az egészséges biológiai test tökéletes működését eredményezi a materiális, háromdimenziós földi világban. Ez hasonló a genetikai kódunkhoz.
Amikor a fizikai test egyensúlya felborul, ez a "zenei harmónia" megbomlik, disszonáns lesz, s bizony a test hamisan "cseng" és kaotikus hangzást tükröz vissza.
A gyógyítás célja a fenti tökéletes rezgésszint helyreállítása, mely szintén egy speciális eljárás, melynek során a páciens etalon rezgésmintáinak feltérképezése után, visszacsatoljuk az eredeti hangfrekvenciákat. A legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a fizikai test "behangolása" a terapeuta testszervre célirányos hangadás módszerével. Kísérletek folynak olyan készülékek kialakítására, mely a fenti funkciót végeznék el, de mint minden materiális, technikai megoldás csekély hatékonyságot tud biztosítani. Annál inkább szorgalmazott eljárás valamilyen könnyen mobilizálható hangszer pl. egy gitár használata, mely minimum egy hármashangzatot létre tud hozni.
Természetesen, mint minden betegség pszichoszomatikus jellegű, így nagy mértékben meghatározza állapotunkat gondolataink, érzelmeink minősége.
A zeneterápia is csak akkor hat igazán, ha párosul lelki fejlődésünk intenzitásával. Mert amikor rutingondolataink és érzelmeink uralnak tovább bennünket, úgy az esetleges fenti eljárás "behangolási" folyamata után újra visszaállhat a diszharmónia.
Előnye viszont minden eljárással szemben, hogy természetes gyógymód, alkalmazása nem jár együtt semmilyen mellékhatással, melyet a legtöbb pirula és gyógyszer beszedése tud okozni számunkra.
- Néhány szóban érintsük az egyéb művészetterápiás lehetőségeket is, mint pl. a táncterápiát, ami legalább olyan pozitív hatást gyakorol az emberi szervezetre, mint a zeneterápia. A képzőművészet szintén roppant hatékony művészeti ág, gyakran kombinálják - főleg gyerekek esetében - a zenét és a festészetet. Szabályosan kifestik, kirajzolják magukból a belső érzéseiket, frusztrációs energiáikat. Nem szabad elfeledkezni a szépirodalom jótékony hatásáról sem, hiszen értékes és gazdag élményt tud számunkra nyújtani, lélekemelő és léleképítő funkciójával együtt.